Suzuki DR Big 1200 powraca?

Suzuki_dr_big_1200_motocyklicznie
Czyżby wielki Doktor Bigos po latach nieobecności miał znowu zstąpić na ziemię? Jeśli nie jest to jakiś żart, dla wielu fanów Suzuki będzie to równie wspaniała wiadomość, jak ziszczona już zapowiedź nowej Afryki Twin przed rokiem dla fanów Hondy.

Na stronie motosketches.blogspot.com pojawiła się grafika/zdjęcie kultowego DR Biga w nowej odsłonie wg pomysłu Oberdana Bezzi. Miejmy nadzieję, że to prawda i motocykl zostanie zapowiedziany na targach EICMA w listopadzie 2016 r. Od kilku lat słychać narzekania, że Suzuki śpi i traci klientów pragnących prawdziwego turystyka o dużych właściwościach terenowych i potężnym zbiorniku paliwa, który wjedzie i, co więcej – wyjedzie z każdej dziury. Nie oszukujmy się, V-Strom 650 i 1000 to wspaniałe motocykle, ale brakuje im prześwitu, większych kół i skoku zawieszeń. Kto chciał tych parametrów uciekł już od Suzuki lub rozważa przesiadkę na BMW F 800 GS ADV lub Tigera 800.

Nowy Suzuki DR Big jeszcze bardziej BIG

Stary DR Big szokował gigantyczną jak na jeden cylinder pojemnością silnika. Teraz piec zapowiada się równie imponująco, ale nie będzie to już jeden cylinder. Z tego co widać na załączonym obrazku można wnioskować, że będzie on miał sporo wspólnego z V-Stromem 1000.

Suzuki_V-Strom_1000_DR_Big_1200
fot. Suzuki
Suzuki_dr_big_1200_motocyklicznie

Nawet mało wprawne oko zauważy ten sam wydech, podobną konstrukcję tylnej części ramy, silnik w układzie V do złudzenia przypominający ten z tysiąca, podobne zawieszenie z przodu, uchwyty pasażera. Oznaczałoby to obniżenie kosztów produkcji i finalnie atrakcyjną cenę.

Oby tylko to była prawda. Jeśli tak, to rok 2017 w segmencie turystycznych enduro będzie obfitował w nowości. KTM zapewne ujawni maszynę adventure z silnikiem 800 zapowiadaną jako pogromca Afryki Twin, Yamaha nową Tenerę z serduchem od MT-07. Gdy do stawki dołączy Suzuki z legendarnym Big nawiązującym do legendy naprawdę będzie w czym wybierać.

Oryginalna informacja znajduje się TU

Tomek Dąbrowski